Premiera „Frostpunka” absolutnym priorytetem

W I kwartale 2018 roku 11 bit studios S.A. całkowicie koncentrowało się na przygotowaniach do premiery „Frostpunka”, która miała miejsce 24 kwietnia 2018 roku. – Już pierwsze godziny po premierze udowodniły, że „Frostpunk”, który miał być kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Spółki, spełnił pokładane w nim nadzieje  – komentuje Grzegorz Miechowski, Prezes Zarządu 11 bit studios S.A. Zaledwie po 15 minutach od rozpoczęcia dystrybucji „Frostpunk” znalazł się na pierwszym miejscu globalnych bestsellerów na Steam, największej na świecie platformie sprzedającej gry w postaci cyfrowej. W ciągu 66 godzin od premiery fani nabyli ponad 250 tys. kopii „Frostpunka” co oznacza, że 11 bit studios S.A. z nawiązką odzyskało pieniądze zainwestowane w tej projekt.

Miechowski przypomina, że tym roku Spółkę czekają jeszcze dwie premiery gier z wydawnictwa 11 bit publishing, za którymi stoją zewnętrzne studia deweloperskie. Jako pierwszy, już 29 maja 2018 roku, zadebiutuje „Moonlighter”. W II półroczu planowana jest premiera „Children of Morta”. Spółka kontynuuje też prace nad grą o roboczej nazwie „Projekt 8”. Tytuł jest w fazie zaawansowanego prototypu. 11 bit studios S.A. testuje też pomysły na kolejne produkcje. – Za tego typu zadania odpowiada wewnętrzny pion R&D, który uruchomiony został kilka miesięcy temu – stwierdza Miechowski.

W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku Spółka miała 2,24 mln PLN przychodów ze sprzedaży i 0,98 mln PLN straty netto. – Obie pozycje rachunku wyników były słabsze niż w analogicznym okresie 2017 roku co w głównej mierze wynikało z niższej aktywności jeśli chodzi o podtrzymywanie monetyzacji gry „This War of Mine” oraz koncentracji całego zespołu na przygotowaniach do premiery „Frostpunka” – wskazuje Prezes. Zwraca uwagę, że premiera „Frostpunka” i związane z tym wydatki nie skutkowały wzrostem kosztów operacyjnych Spółki. W I kwartale 2018 roku koszty operacyjne wyniosły niespełna 3,19 mln PLN wobec 2,56 mln PLN rok wcześniej. – Różnica nie wynikała z bieżącej działalności ale była pochodną darowizny w wysokości 0,65 mln PLN na rzecz fundacji War Child, która pomaga dziecięcym ofiarom wojen – wyjaśnia przedstawiciel Spółki. 11 bit studios S.A. wspiera fundację War Child od kilku już lat przekazując na jej konta część przychodów ze sprzedaży gry „This War of Mine”. Miechowski podkreśla, że strata netto poniesiona w I kwartale 2018 roku nie miała znaczenia dla kondycji finansowej 11 bit studios S.A. Na koniec marca łączne zasoby pieniężne Spółki przekraczały 29,2 mln PLN

Sukces premiery „Frostpunka” i zapowiedziane kolejne działania biznesowe wokół tego tytułu, zbliżające się premiery „Moonlightera” i „Children of Morta” oraz zakładana dalsza, solidna sprzedaż gry „This War of Mine”, według Prezesa, pozwalają oczekiwać, że kolejne kwartały będą od strony finansowej znacznie lepsze niż pierwsze trzy miesiące roku. – W konsekwencji cały 2018 roku będzie rekordowym w historii 11 bit studios S.A. – podsumowuje Miechowski.