Sukces „Frostpunka” przekuł się na zyski Spółki

Sukces sprzedażowy „Frostpunka”, który zadebiutował 24 kwietnia 2018 roku, przełożył się na sukces finansowy 11 bit studios S.A. – Premiera wypadła imponująco. „Frostpunk” błyskawicznie znalazł się na czołówkach list bestsellerów najważniejszych światowych platform cyfrowych, na czele ze Steam. Po zaledwie 66 godzinach od rozpoczęcia sprzedaży fani kupili 250 tys. kopii „Frostpunka” co z nawiązką pokryło nasze wydatki na stworzenie tego tytułu – przypomina Grzegorz Miechowski, Prezes Zarządu 11 bit studios S.A.

Pozytywnie do wyników 11 bit studios S.A. w I półroczu 2018 roku kontrybuowały też gry „Moonlighter” (zadebiutował 29 maja) i „This War of Mine”. –„Moonlighter”, czyli tytuł, którego jesteśmy wydawcą, również wspiął się na pierwsze miejsce bestsellerów Steam co, jak na grę tej wielkości i o relatywnie niewielkim budżecie, było bardzo dużym osiągnięciem – twierdzi Prezes. W jego ocenie sukces „Moonlightera” jest potwierdzeniem bardzo wysokich kompetencji 11 bit studios S.A., jeśli chodzi o wspieranie, w tym marketingowe, niezależnych deweloperów i otwiera szeroko drzwi do dynamicznego rozwoju Spółki w obszarze wydawniczym.

W I półroczu 2018 roku 11 bit studios S.A. miało 45,72 mln PLN przychodów ze sprzedaży, czyli 428,45 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Zysk operacyjny wzrósł o 899,35 proc., do 30,18 mln PLN. Zarobek netto był blisko 91-krotnie większy niż rok wcześniej i sięgnął 24,92 mln PLN. – Zysk byłby jeszcze wyższy gdyby nie konieczność zawiązania papierowych rezerw na potrzeby realizacji Programu Motywacyjnego na lata 2017-2019 oraz rezerw na premie roczne dla załogi Spółki. Wynik obciążały też rezerwy na tantiemy dla producenta „Moonlightera” z tytułu sprzedaży gry w I półroczu – komentuje Prezes. Twierdzi, że łączna wartość wspomnianych odpisów przekroczyła 8 mln PLN. Potwierdzeniem doskonałej kondycji finansowej 11 bit studios S.A. były też posiadane zasoby pieniężne. Na koniec czerwca Spółka miała na kontach, lokatach bankowych oraz ulokowane w innych instrumentach finansowych łącznie ponad 51,3 mln PLN. Do tej kwoty należy doliczyć prawie 12,7 mln PLN należności handlowych, które są systematycznie konwertowane na gotówkę.

Zdaniem Miechowskiego, sukcesy „Frostpunka” i „Moonlightera” powinny pozytywnie przełożyć się na tempo rozwoju 11 bit studios S.A. w kolejnych okresach. – Zamierzamy rozbudowywać zasoby produkcyjne, żeby w perspektywie kilku lat mieć trzy, działające niezależnie zespoły deweloperskie, z których każdy będzie pracował nad innym tytułem – deklaruje Prezes. W obszarze wydawniczym Spółka chce zwiększyć ilość premier gier tworzonych przez zewnętrze studia deweloperskie, żeby zwiększyć przychody z tego obszaru.

W bliższej przyszłości 11 bit studios S.A. będzie skupiać się na dalszym rozwoju „Frostpunka”. Zintensyfikowane zostaną prace nad grą „Projekt 8” oraz dodatkami do „This War of Mine”. Pion wydawniczy przygotowuje się do premiery gry „Children of Morta”, która wzbudza duże zainteresowanie graczy i mediów co pozwala oczekiwać, że jej potencjał komercyjny będzie wysoki. W perspektywie kilku miesięcy „TWoM” zostanie wydany na bardzo szybko zdobywającą popularność konsolę Nintendo Switch. – Na tę samą platformę trafią też „Beat Cop”, „Moonlighter” oraz „Children of Morta” co potwierdza, że chcemy i potrafimy wykorzystywać wszystkie okazje do monetyzowania tytułów z naszego portfela – podsumowuje przedstawiciel Spółki.