Zbliża się obfitujące w premiery gier półrocze

W okresie I-III kwartału 2023 roku zajmująca się produkcją i wydawaniem gier komputerowych Spółka zanotowała 34,28 mln PLN przychodów ze sprzedaży. Wynik EBITDA sięgnął 1,66 mln PLN a zysk netto wyniósł przeszło 1,35 mln PLN.

 

W samym III kwartale 2023 roku sprzedaż 11 bit studios S.A. wyniosła 9,5 mln PLN. EBITDA to minus 1,28 mln PLN. W tym kwartale Spółka poniosła też stratę netto w wysokości 2,66 mln PLN na co kluczowy wpływ miało przeszacowanie wartości (niegotówkowe) posiadanych przez 11 bit studios S.A. 116 787 akcji Starward Industries S.A., dla których to papierów wakacyjny kwartał, jeśli chodzi o notowania giełdowe, był bardzo nieudany.

Słabsze, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, wyniki finansowe 11 bit studios S.A. to pochodna malejącej sprzedaży gier z portfolio Spółki wynikająca z ich naturalnego starzenia się. Od ostatniej ważnej premiery, czyli gry „Children of Morta”, minęło już ponad cztery lata. – Równocześnie inwestujemy coraz więcej w nowe gry, zarówno własne, jak i z naszego wydawnictwa, co skutkuje rosnącymi kosztami operacyjnymi. Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na inwestycje growe przeznaczyliśmy aż 41,99 mln PLN – komentuje Przemysław Marszał, Prezes Zarządu Spółki.

Wyraża przekonanie, że w kolejnych okresach negatywny trend pogarszania się wyników finansowych Spółki ulegnie zmianie. – Mamy ku temu mocne podstawy. Po kilku latach “posuchy”, począwszy od IV kwartału, ruszyliśmy z zapowiadanymi premierami nowych gier – oznajmia Marszał. Przyznaje, że co prawda sprzedaż „The Invincible”, stworzonego przez Starward Industries S.A., która ruszyła 6 listopada 2023 roku, w okresie okołopremierowym wypadła poniżej oczekiwań, to jednak pozytywne recenzje zbierane przez ten tytuł, w tym zwłaszcza od graczy i bardzo duża lista życzeń (wishlista) na Steam (liczy ponad 550 tys. pozycji) pozwalają zakładać, że “The Invincible” będzie skutecznie monetyzował się w długim horyzoncie.

W IV kwartale 11 bit studios S.A. zdecydowało o przesunięciu, na 20 lutego 2024 roku, premiery gry “The Thaumaturge”, która początkowo planowana była na 5 grudnia 2023 roku. – Zyskany w ten sposób dodatkowy czas pozwoli deweloperowi, czyli Fool’s Theory, w której to spółce kontrolujemy 40 proc. udziałów, na lepsze dopracowanie tytułu co powinno wzmocnić jego potencjał komercyjny i sprzedażowy. Nasz dział marketingu wykorzysta dodatkowe tygodnie na skuteczniejsze wypromowanie “The Thaumaturge”, który należy do popularnego gatunku RPG – tłumaczy przedstawiciel 11 bit studios S.A.

Marszał podtrzymuje deklaracje z czerwcowej Konferencji Inwestorskiej, że pierwsza połowa 2024 roku będzie obfitowała w premiery gier z portfolio 11 bit studios S.A. W tym okresie do fanów, oprócz “The Thaumaturge, trafi „INDIKA”, bardzo ambitny projekt growy, za którym stoi kazachskie studio Odd Meter. Kolejne dwie premiery będą już tytułami własnymi Spółki. Mowa tu oczywiście o grach „Frostpunk 2” i „The Alters”. – Ich debiuty rynkowe będą miały kluczowy wpływ na wyniki finansowe 11 bit studios S.A. nie tylko w przyszłym roku, ale i przez kolejne lata. Obie produkcje prezentowane były na zamkniętych pokazach mediom w trakcie sierpniowych targów Gamescom w niemieckiej Kolonii i spotkały się z nadzwyczaj pozytywnym przyjęciem. Mocno wierzymy, że podobnie pozytywnie zostaną przyjęte przez graczy, którzy na razie bardzo licznie dopisują oba tytuły do swoich wishlist na Steam  – mówi Marszał.

Nieco w tle prowadzone są produkcje „Projektu 8” (nazwa robocza), czyli kolejnej pozycji własnej 11 bit studios S.A. a także gier z wydawnictwa: „Botin” i „Ava”. Zamierzeniem Spółki jest, żeby w 2024 roku ruszyć z ich promocją gdyż, zgodnie z planem wydawniczym, ich premiery planowane są w 2025 roku.

BRAK